Свято ліхтариків або день Святого Мартіна

Найтемніший час року — перед приходом зими, перед тим, як випаде перший сніг – листопад. Дні короткі, ночі довгі і темні, на вулиці сиро, холодно, сонце рідко проглядає крізь хмари. Природа, і ми разом із нею очікуємо зиму. Скрасити очікування та пережити темний та холодний час допомагає Свято ліхтариків. Маленькі паперові ліхтарики зі свічкою, що горить усередині, — символ добра і світла, нагадування про те, що зима не триває вічно, що настане час, коли знову прийдуть світло і тепло.

11 листопада – католики, а 25 жовтня – православні святкують день Святого Мартіна, якого називають Милостивим. Мартін вів дуже скромний спосіб життя, допомагаючи при цьому бідним та знедоленим людям. Знаменитий випадок його життя став основою численних творів мистецтва — скульптур, картин. Ця історія розігрується у спектаклі на Святі ліхтариків.

Якось узимку Мартін, будучи солдатом римської армії, побачив замерзаючого жебрака, що просить милостині. Всі проходили повз нього, не звертаючи на злидні уваги і, сповнившись співчуття до нещасного, Мартін розрубав надвоє свій плащ і половину віддав йому. Вночі Мартіну було видіння, в якому Христос, одягнений у цю частину плаща, сказав йому: «Зігрів жебрака, ти зігрів мене».

Мартін прожив довге життя і став одним із найшанованіших святих, його ім’я носить безліч храмів. Після смерті святого Мартіна люди часто влаштовували на його могилі процесії із запаленими вогнями, і це одна з версій виникнення традиції вуличного ходу з ліхтариками.

У дитячому садку особлива увага приділяється образу гномів. Темний час – час Землі. У її надрах заховані різнокольорові блискучі дорогоцінні камені. Їх добувають і охороняють гноми — господарі гір і печер, таємничий маленький народ, що глибоко живе під землею і невидимий людському оку. У багатьох казках гноми зовні схожі на людей, але дуже бурхливі, примхливі, менші на зріст і наділені чарівною силою. Гноми борються з гірськими драконами, які полюють на їхні скарби. Існують легенди про те, що частина гномів змішалася з людьми – так люди отримали знання про ковальську та ювелірну справу, адже гноми дуже добре володіють цим ремеслом.

Напередодні Свята ліхтариків хлопці самі майструють маленьких гномиків, а садівниці розповідають про них казки. Часто казки збудовані так, що головні герої – люди – потрапляють у підземний світ, проходять через випробування та знаходять скарби. Все це має сенс: підземний світ уособлює найпотаємніші куточки власної душі, а отримання скарбів – це відкриття нових внутрішніх якостей, до цього невідомих. Виходить, що знайомство з гномами допомагає дитині краще дізнатися про свою власну душу, свій власний внутрішній світ, свої можливості.

Об’єднує і маленьких і великих саме переживання Свята ліхтариків — можливість серед темряви та холоду знайти і зберегти в собі частинку світла та тепла, яка допомагає зігрівати інших, бути добрим, уважним та чуйним. Все це допомагає пережити холодний час.

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *